Karar İncelemesi-9: Hava Yastıkları Açılmayan Araç

ayıplı araç avukat

Hava Yastıkları Açılmayan Araç

Kaza Sırasında Hava Yastıkları Açılmayan Araç ile ilgili Karar İncelemesi:

Bilindiği üzere bir kaza sırasında aracın hava yastıklarının açılıp açılmaması o aracın üretim teknolojisi ile alakalıdır. Aynı şekilde kazaya uğrayan her aracın hava yastıklarının açılması gerekmeyebilir. Fakat bazen öylesine büyük kazalar yaşanır ki böylesi bir kazada aracın hava yastıklarının açılması gerekirken açılmamış olabilir. Elbette bu durumun sebebi sürücü veya yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olmaması sebebiyle olabileceği gibi araçtaki bir sorundan kaynaklı da olabilir.

Aşağıdaki karar, kaza sebebiyle takla atan ve hatta perte ayrılan bir aracın hava yastıklarının açılmamış olmasının, bu aracın ayıplı olduğunu gösterdiği iddiasıyla araçta bulunanların manevi zararlarının karşılanması talebiyle açılmıştır.

Bilirkişi raporunda her ne kadar araçtaki hava yastıklarında bir sorun olmadığı belirtilmiş ise de, takla atan ve hatta bu kaza sebebiyle perte ayrılan aracın hava yastıklarının açılmaması kabul edilemez. Bu durum akla ve mantığa aykırı olduğundan Yargıtay, bu raporun hükme esas alınamayacağına ilişkin aşağıdaki şekilde karar vermiştir.

Ekim 2021 tarihli kararın tam metni şu şekildedir:

hava yastıkları bozuk araç

airbag açmayan araç


Ayıplı Araçlar ilgili olmak üzere aşağıdaki yazımızda geniş açıklamalar yapılmış olup, inceleyebilirsiniz:

Ayıplı Araçlarda Tüketici Hakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir