Karar İncelemesi-4: Düzgün Tamir Edilemeyen ve Yeniden Arızalanan Araç

Motoru Değiştirilmesine Rağmen Yeniden Arızalanan/Düzgün Tamir Edilemeyen Aracın Benzeri ile Değiştirilmesi

Sıfır kilometre olarak satın alınmış imalattan kaynaklı arıza içeren araçlarda tüketici hakları, sıfır kilometre araç satın alan tüketicilerin araçlarında ortaya çıkan hatalar/arızalar sebebiyle başvurabilecekleri hukuki yollar hakkında açıklamalara Ayıplı Araçlarda Tüketici Hakları isimli makalemizde geniş olarak yer verilmişti.

Yine tüketicilerin, sıfır kilometre olarak satın aldıkları ve daha sonra ayıplı olduğu anlaşılan araçlarında ayıpsız misliyle değişim hakkı, sıfır araçta değişim hakkının hangi şartlar altında kullanılabileceği, aracın misliyle değiştirilmesi ifadesinden ne anlaşılması gerektiği konusunda geniş açıklamalara Misliyle Değişim Hakkı isimli makalemizde yer verilmişti.

Aşağıdaki karar, bir tüketicinin sıfır kilometre olarak satın aldığı tarihin üzerinden henüz 2 yıl geçmeden arızalanması sebebiyle önce motoru yetkili servis tarafından değiştirilen daha sonra yağ eksiltme sorunu yaşanan bu sorunu ise yağ takviyesi ile giderilen daha sonra yeniden arıza veren ve yeniden motorunun değiştirilmesi gerektiği anlaşılan bir araç ile ilgidir.

Tüketici, bu davayı önce, araç bedelinin iadesi talebi ile açmıştır. Daha sonra bu talebini, aracın benzeri ile değiştirilmesi şeklinde değiştirmiştir.

Tüketici mahkemesi önce, talebi zamanaşımı gerekçesiyle reddetmiştir.

Mahkemenin bu kararı, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi (ki bu daire daha sonra kapatılmıştır) tarafından, haklı olarak, aracın motorunun daha önce tamamen değiştirilmesine rağmen halen sorun çıkardığından bahisle bozulmuştur. Yargıtay, bu durumda, zamanaşımının varlığından söz edilemeyeceğini ifade etmiştir.

Mahkeme bu kez, araç bedelinin iadesi şeklindeki talebin Yargıtay kararından sonra değiştirilemeyeceği şeklindeki düşünce ile, araç bedelinin iadesine hükmetmiştir. Mahkemenin bu kararı ise Yargıtay tarafından, talebin daha sonra değiştirilebileceği şeklindeki düşünce ile yeniden bozulmuştur. Yargıtay’ın bu son kararından sonra mahkemece ne karar verildiğini şimdilik bilemesek de muhtemelen, tüketicin talebi doğrultusunda aracın misliyle değiştirilmesine karar verilecektir.

Kararın tam metni şu şekildedir:

misliyle değişim

misliyle değişim


Eğer sizler de, bu makalemizdeki veya benzeri problemler yaşamaktaysanız, ülke geneline yayılan çalışma arkadaşlarımız ile sizlere yardımcı olabiliriz. Bunun için “Bize Ulaşın” bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir