Karar İncelemesi-6: Şirkete Ait Araçta Şanzıman Arızası / Aracın Değişimi Hakkı

Şirkete Ait Araçta Şanzıman Arızası / Aracın Değişimi Hakkı

Şirkete Ait Araçta Şanzıman Arızası

Aşağıdaki karar, sıfır kilometre olarak şirket adına satın alınan aracın, şanzımanında meydana gelen arıza sebebine dayanmaktadır. Ayıplı araç sahibi şirket, aracın değiştirilmesi talebiyle dava açmıştır.

Şirkete Ait Araçta Şanzıman Arızası / Dava Süreci

İlk derece (Ticaret) mahkemesi önce, dava konusu araçtaki ayıbın gizli ayıp niteliğinde olduğu, bu ayıbın şanzıman ünitesi ve aksamının kullanımı sonucunda ortaya çıktığı, gizli ayıbın yetkili servis tarafından giderilemediğini kabul etmiş ancak hatalı bir şekilde bu ayıbın onarım ile giderilmesi mümkün olması nedeniyle davanın kabulü ile onarım bedeli olan 21.525,00 TL’nin, aracı satan ve üreten şirketlerden alınarak araç sahibi şirkete ödenmesine karar vermiştir. Oysa ki ayıplı araç sahibi şirketin talebi, haklı olarak aracın değiştirilmesi şeklindeydi. 

Ne var ki, davacı şirket, bu karara karşı istinaf kanun yoluna başvurmuş ve Bölge Adliye Mahkemesi, sonuç olarak, aracın aynı nitelikte arızalar vermesi ve bunun devam etmesi, araçtaki ayıbın sürekli olduğu ve aynı nitelikte olduğu, bu durumun aracın performansını olumsuz etkileyeceği, araçtaki arızanın keşifte de devam ettiği, bu durumda bu nitelikteki bir aracı davacının kullanmasının beklenemeyeceği ve hakkaniyete aykırı olacağı, araçtaki ayıbın niteliği ve halen devam ettiği gözetilerek aracın misli ile (benzeriyle) değiştirilmesi talebini kabul etmiştir. 

Bölge Adliye Mahkemesinin bu doğru kararına karşı davalılar tarafından yapılan temyiz başvurusunun reddine karar verilmiştir.

Kararın tam metni şu şekildedir:

şanzıman arızası

şanzıman arızası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir